- Vásárolj szezonális zöldségeket és gyümölcsöket. Nálunk éppen a téli szezonban kezdődött a hozzátáplálás. Egy ideig próbálkoztam mangóval és hasonlókkal, hadd szeresse meg a gyerek a gyümölcsöket, de amikor sokadszor futottam bele éretlen gyümölcsbe - meguntam. Maradtunk az alapoknál. Alma, körte, banán. Féltem, hogy megunja majd, de szerencsére nem.
- Nézd végig az akciós újságokat. Apukáméknál láttam mindig, hogy végignézték az akciós újságot, és az alapján vásároltak be. Ezt akár egy heti menütervezéssel is összekötheted egy tea mellett.
- Tervezd meg a heti menüt. Nézz szét a hűtőben, a kamrában és a mélyhűtőben, és keress recepteket aszerint, hogy épp mi van otthon. Igazán hardcore-ok egy hónapra is tervezhetnek előre.
- Használd, ami otthon van. Használj olyan appokat, mint az Allrecipes, vagy a Yummly, ahol hozzávalók alapján kereshetsz recepteket.
- Figyelj oda a lejárati időkre. Minden családban vannak termékek, amiket mindig megveszünk, aztán mindig elfeljtjük megenni. Nálunk ilyen például a retek, a mozzarella, a saláták. Segíthetnek az olyan appok, mint például a Food Expiration Date.
- Próbáld ki a vegetáriánus diétát. Nem kell átállnod. Elég, ha egy rövid időre kipróbálod, mondjuk minden hónapban egy hétre. Légy kreatív. Izgalmas kaland lesz.
- Vásárolj leértékelt húst. Mi például csodálatos húsokat szoktunk beszerezni a német diszkontláncokban a lejárós hűtőben.
- A vásárlás után azonnal dolgozd fel amit vettél. A fent említett retek. Mostanában amikor hazaérek a vásárlásból, azonnal megtisztítom és felaprítom. Így jóval nagyobb az esélye, hogy már a vacsihoz megesszük.
- Vásárolj olcsóbb és drágább élelmiszereket vegyesen. Tervezz egyszerűbb ételeket, mint például a tészta és extrábbakat vegyesen.
- Vásárolj olcsóbb húsokat. Néha használj például marhalábszárat steak helyett.
- Neveld a saját zöldségeidet. Idénre projekt nálunk egy magaságyás, illetve tervben van néhány tő paradicsom is a teraszra.
- Járj többféle boltba. Fedezd fel, hogy mit melyik környékbeli boltban érdemes beszerezni. Ebben segítségedre lehet a 2-es pont. Érdemes összehasonlítani, hogy hol mennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek, mint például a tej, kenyér.
- Vásárolj az Aldiban, Lidl-ben. Mi már régóta járunk ezekbe a boltokba. Jó minőséget kínálnak elérhető áron.
- Járj termelői piacra. A helyi termelői piacon csak néhányan vannak, akik valódi termelők, őket onnan lehet megismerni, hogy kevés terméket árulnak egyszerre, és valóban csak olyasmit, aminek szezonja van. Az én kedvenc árusom például szeptember után már nem árul, holott a piac egész évben nyitva tart.
- Raktározz be, ha akció van. Ha elfér a fagyasztódban, akkor vásárolj be akkor friss élelmiszerekből, amikor épp akciósan kaphatóak. Tanuld meg mit hogyan tudsz tartósítani.
- Főzz be. Ugyanez igaz a zöldségekre és gyümölcsökre. Ha kertes házban laksz, szedd le és főzd be a gyümölcsöket a fákról, termessz zöldséget. Ha lakásban laksz, keress termelőket a piacon és vegyél szezonális gyümölcsöket, és tedd el télire.
- Egyedül menj vásárolni. Nem tudom miért, de tényleg igaz, hogy ha egyedül megyek vásárolni, akkor könnyedén tartom magam a listához, és csak azt veszem meg, amiért a boltba mentem. Ha a párom is jön, akkor biztos, hogy túlvásárolunk.
- Ne vásárolj éhesen. Ugye nem kell magyaráznom? :)
- Ne vásárolj olyat, amire nincs szükséged. Biztosan szükséged van papírtörlőre? Nem hinném. Valódi törlőkendőkkel is le tudod törölni az asztalt. Én egy gardróbürítés után a kiselejtezett pólókat vágtam fel. Egy befőttes üvegben tartom őket a konyhapulton. Ha szükség van rá, bevizezem, letörlöm, amit kell, nap végén pedig megy a mosásba. Egyszerű, igaz?
- Nézz körül az alsó polcon. A felsőbb polcokon, szemmagasságban levő áruk általában drágábbak. Érdemes lejjebb is körbenézni.